Kolejna edycja konkursy „Młody Przedsiębiorca”

Młody PrzedsiębiorcaPomysł organizowania konkursu ,,Młody Przedsiębiorca”, zrodził się w 1999 r., jako uzupełnienie konkursu Przedsiebiorca Roku adresowana do młodzieży szkolnej. Jego pomysłodawcą jest Józefina Witas. Ona też jest za niego odpowiedzialna w BTG przez wszystkie dotychczasowe edycje.

Należy nadmienić, że w tamtym okresie, był to jeden z pierwszych konkursów tego typu. W 2000 r. ogłoszono pierwszą edycję. Wpłynęło ponad 70 prac z całego woj. jeleniogórskiego. Ilość prac w czasie 4 pierwszych edycji utrzymywała się mniej – więcej na tym samym poziomie. W 2004 r. wpłynęło już tylko 37 prac, a w konkursie wzięło udział 81 osób, więc był to dobry wynik. Prace nadsyłane w tamtych latach, były na bardzo wysokim poziomie. Dobrze przemyślane, pod względem finansowym i innowacyjnym. Tematyka prac była i jest do obecnej XV edycji konkursu bardzo różnorodna. Przeważają usługi. Po roku 2005 była dwuletnia przerwa w edycjach. W 2008 r. znów ogłoszono konkurs. Wpłynęło ponad 30 prac ze szkół bolesławieckich i z powiatów ościennych. Taka tendencja ilościowa prac utrzymywała się przez pozostałe lata trwania konkursu. Na XIV edycję konkursu wpłynęło tylko 26 prac z trzech bolesławieckich szkół, w tym 2 prace z Lubania. Od roku 2008 prace są na jednakowym poziomie. Znacznie słabsze od tych z początkowych edycji konkursu. Brak analizy finansowej , innowacyjności.

Podobnie było w bieżącym roku w czasie XV edycji konkursu ,,Młody Przedsiębiorca”.Na konkurs wpłynęło 51 prac. Wszystkie ze szkół bolesławieckich.

Laureatami zostali:

 1. Gabinet weterynaryjny oraz sklep z odzieżą dla zwierząt „Animal Beauty” – Galia Kępka
  Zespół Szkół Handlowych i Usługowych im. Jana Kochanowskiego w Bolesławcu
  Zgorzelecka 18; 59-700 Bolesławiec
  Opiekun: Agnieszka Koplin (1.000,00 zł) + statuetka
 2. „Pszczela Dolina” – Natalia Haniszewska, Szymon Fras
  Zespół Szkół Handlowych i Usługowych im. Jana Kochanowskiego w Bolesławcu
  Zgorzelecka 18; 59-700 Bolesławiec
  Opiekun: Agnieszka Koplin (700,00 zł)
 3. III. „Ventriculus” Mobilna Restauracja – Julia Suchecka, Aleksandra Hudyma
  I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu;
  H. i W. Tyrankiewiczów 11; 59-700 Bolesławiec
  Opiekun: Anna Tarnachowicz (400,00 zł)
 4. Przedsiębiorstwo Usługowe „GROBCLEAN” – Adriana Górak
  Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu, 59 – 700 Bolesławiec, ul. Komuny Paryskiej 6
  Opiekun: Edyta Gorczyca (250,00 zł)
 5. Zakład projektowania i wykonywania nowatorskich mebli „EDIA” – Marta Nowacka
  Zespół Szkół Elektronicznych im. Ignacego Domeyki w Bolesławcu, 59 – 700 Bolesławiec, ul. H. i W. Tyrankiewiczów 2
  Opiekun: Beata Solpa – Tertel (150,00)

Należy dodać, że przez wszystkie lata trwania edycji konkursu, Kapitułę tworzy zespół ludzi mających duże doświadczenie biznesowe, którym dzieli się z młodzieżą. Kapituła odbyła wiele spotkań z młodzieżą w szkołach w ramach lekcji z przedsiębiorczości. Przez wszystkie lata poświęca swój czas i pracuje społecznie.